Obóz wolontariuszy

Obóz wolontariuszy

Podczas wakacji na terenie XIX-wiecznego zespołu dworsko-parkowego zorganizowaliśmy rodzinny obóz wolontariacki.
Szesnastu młodszych i starszych wolontariuszy wspólnymi siłami porządkowało przydworski park, poznawało dziedzictwo kulturowe wsi i okolic no i oczywiście korzystało z wyjątkowych okoliczności przyrody. Uczestnicy uczestniczyli także w zajęciach edukacyjnych: warsztatach z architektem krajobrazu, z historykiem sztuki, z sympatykami Dworu w Rzucowie, brali udział w wycieczkach po okolicy oraz leniuchowali nad stawem.
Obóz wolontariacki zorganizowany został w ramach projektu „Wspólnie dla Dworu w Rzucowie” przy wsparciu programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa.
 
Relacja Katarzyny, wolontariuszki:
Uczę się czym jest dziedzictwo. Co znaczy trzymać w dłoniach wielki kawał ludzkiej historii, okaleczony, poćwiartowany, zaniedbany i niebywale piękny. Dotykać tych samych klamek, otwierać te same drzwi, wyglądać przez te same okna, wydeptywać te same schody i ścieżki. Jak tę przestrzeń umiejętnie wypełnić sobą? Uczy mnie tego Małgosia, nowa właścicielka Rzucowa. Rozmawiamy, uczymy się. Wczoraj dowiedziałam się na czym polega inwentaryzacja parku, jak można terenom zielonym przywracać dawny kształt, jak poszukuje się gatunków tutejszych i jak trudną sztuką jest balansowanie pomiędzy wersją skansenu, w którym wszystko zamiera w historycznej hibernacji, a siedliskiem, w którym mają żyć współcześni ludzie z szacunkiem dla tradycji. Małgosia już wie, dla mnie to odkrycia milionów mikro decyzji.
Jestem wolontariuszką. Wczoraj czyściłam rzucowski park. Moje oczy odtąd widzą nieco inaczej.
 

Data

10 sierpnia 2019

Tags

Obóz wolontariuszy

ul. Armii Krajowej 16, 26-422 Rzuców, woj. mazowieckie